Sports

2013 Boys Basketball All-Area: The teams

Posted: Mar. 24, 2013 12:01 am Updated: Apr. 7, 2013 12:15 am

Here are the 2013 Herald-Whig all-area boys basketball teams:

First Team

Lane Davis, F, 6-4, Jr., Unity

Alex Fitch, F, 6-3, Sr., Quincy Notre Dame

Brody Gronewold, G, 6-2, Sr., Illini West

Paxton Harmon, F, 6-5, Sr., West Hancock

Cody Hildebrand, G, 6-0, Jr., Payson

Garrett Jarman, G, 6-2, Sr., Mark Twain

Martin Kvitle, G, 6-3, Sr., Quincy

Tyler Niemann, G, 6-2, Jr., Canton

Dalton Powell, G, 6-3, Sr., Hannibal

Derick Smith, F, 6-2, Sr., Highland

 

Second Team

Brandon Berhorst, F, 5-11, Jr., Canton

Brock Butler, G, 5-11, Jr., Palmyra

Dryden Craven, G, 5-10, Sr., Griggsville-Perry

Andre McClure, F, 6-3, Sr., South Shelby

Trevor Meny, G, 6-0, Soph., Palmyra

Clay Pollard, G, 5-11, Sr., Marion County

Royce Poore, G, 6-0, Jr., Knox County

Matthew Ramsey, F, 6-1, Sr., Southeastern

Wayde Smith, G, 6-0, Jr., Pittsfield

Jake Voss, G, 6-2, Sr.. Payson Seymour

 

Honorable Mention

Quincy High School -- Jason Salrin, C, 6-7, Sr.; Mason Fairley, G, 5-11, Sr.

Quincy Notre Dame -- Matt McPherson, C, 6-9, Sr.; Chris Dietrich, G, 5-10, Sr.; Nick Dietrich, G, 5-10, Sr.

Brown County -- Michael Scoggan, F, 6-0, Soph.

Canton -- Gabe McKenzie, F, 6-3, Soph.; David McReynolds, F, 5-11, Sr.; Austin Hoewing, G, 5-8, Sr.

Central -- Douglas Weese, G, 5-10, Sr.; Cole Phillips, G, 5-9, Jr.

Clark County -- Jayvin Ray, G, 6-0, Jr.; Luke Ross, F, 6-2, Sr.; Kyle Kovar, C, 6-3, Sr.; Chase Bevans, G, 6-2, Jr.

Griggsville-Perry -- Matthew Kennedy, G, 5-9, Sr.; Levi King, F, 6-3, Jr.

Highland -- Austin Richmiller, F, 6-3, Soph.; Brandon Davie, G, 5-10, Sr.

Knox County -- Donovan Edwards, G, 5-11, Jr.; Lee Tague, F, 6-2, Sr.

Liberty -- Issac Murfin, C, 6-4, Sr.; Michael Blewett, G, 6-0, Jr.

Louisiana -- Tristan Castiglia, F, 6-3, Jr.; Greg Pitzer, G, 6-0, Sr.

Marion County -- Kason Spratt, G, 5-10, Sr.; Reed Plunkett, G, 5-3, Jr.; Logan Krigbaum, G, 5-6, Jr.

Monroe City -- Kyle Fulton, F, 6-3, Jr.

North Shelby -- Lucas Daniel, G, 6-1, Jr.

Pittsfield -- Ethan Borrowman, G, 5-10, Sr.; Kennedy Kattelman, G, 5-11, Sr.

Scotland County -- Lucas Howard, C, 6-3, Jr.

South Shelby -- Wyatt Proper, F, 6-1, Sr.

Southeastern -- Shea Flesner, F, 6-5, Soph.

Unity -- Andrew Doyle, F, 6-2, Sr.

West Hancock -- Austin Hardy, G, 6-0, Sr.; Parker Gibbs, F, 6-5, Sr.

Western -- Kyle Warning, F, 6-2, Sr.; Izack Hively, G, 6-3, Jr.