2013 All-Area baseball: First team, second team, honorable menti - Quincy Herald-Whig | Illinois & Missouri News, Sports

2013 All-Area baseball: First team, second team, honorable mention

Posted: Updated:

First-team

Seth Leezer, First baseman, Sr., Central
Tyler Niemann, Catcher, Jr., Canton
Ethan Borrowman,Infielder, Sr., Pittsfield
Dryden Craven, Shortstop, Sr., Griggsville-Perry
Alex Million, Third baseman, Jr., Quincy
Brody Gronewold, Outfielder, Sr., Illini West
Brandon Berhorst, Outfielder, Jr., Canton
Paxton Harmon, Outfielder, Sr., West Hancock
Austin Hardy, Pitcher, Sr., West Hancock
Will Funkenbusch, Pitcher, Sr., Palmyra
Zach Vahle, Pitcher, Jr., Quincy Notre Dame
Lane Hanzel, Utility, Sr., Liberty
Dominic Miles, Utility, Sr., Quincy Notre Dame
Brendan Ross, Utility, Sr., Louisiana
Seth Brown, Utility, Jr., Palmyra

Second-team

Luke Stratton, Catcher, Jr., Marion County

Tyler Ormond, First baseman, Sr., Liberty

Brady Long,Second baseman, Sr., Brown County

Cody Hildebrand, Shortstop, Jr., Payson Seymour
Jake Walch, Third base, Sr., Western

Matt Doane, Outfield, Sr., Quincy Notre Dame

Holden Hudson,Shortstop, Sr., Illini West

Blake Rodgers, Outfielder, Jr., Monroe City

Austin Hoewing, Pitcher, Sr., Canton

Trevor Knipe, Pitcher, Jr., West Hancock

Andrew Eilers, Pitcher, Jr., Quincy

Mason Fairley, Catcher, Jr., Quincy

Nolan Ard, Utility, So., Illini West

Kaleb Bradshaw, Utility, So., Griggsville-Perr

Wyatt Proper, Utility, Sr., South Shelby

 

Honorable mention

Brown County -- Nathan Mekdara, P, Jr.; Tim Woodward, SS, Sr.

Canton -- Lucas Brown, 2B, Sr., Reece Carmichael, UT, Jr.

Griggsville-Perry -- Isaac Whitaker, IF, Jr.; Mitchell Main, C, Jr.

Highland -- Jack Neisen, OF, Sr.; Jonathan Boyer, C, Jr.; Greg Garner, INF, Sr.

Hannibal--Eric Hugenberg, 3B, Jr.

Knox County -- Colton Danger, INF, Jr.; Royce Poore, SS, Jr.; Donovan Edwards, P, Jr.

Louisiana -- Dallas Castagna, INF, So.; Greg Pitzer, INF, Sr.

Marion County -- Logan Krigbaum, P, Jr.

Mark Twain -- Ethan Anderson, C, Sr.

Monroe City -- Kyle Fulton, P, Jr.

Palmyra -- Brock Butler, SS, Jr; Caleb Kizer, C, Jr.; Josh Hultz, UT, Jr.

Pittsfield -- Dylan Reel, UT, Sr.; Mason Damon, C, Jr.

Payson Seymour -- Tanner Stout, P, Jr.

Scotland County -- Cordie Kigar, INF, Jr.; Austin Thrasher, INF, Jr.

South Shelby--David Heathman, INF, Sr.

Unity -- Thomas Donley, 1B, Sr.

Western -- Izack Hively, P, Sr.

West Hancock -- Cody Dorothy, OF, Sr.

Powered by WorldNow
All content © Copyright 2000 - 2014 WorldNow and Quincy Herald-Whig. All Rights Reserved.
For more information on this site, please read our Privacy Policy and Terms of Service and Mobile Privacy Policy & Terms of Service.