Prep Softball

2019 All-area softball first team, second team, honorable mention

By THE HERALD-WHIG STAFF
Posted: Jun. 8, 2019 1:20 am Updated: Jun. 8, 2019 1:30 am

First team

Carli Scifres, C, Sr., Highland

Sidney Miller, 1B, Sr., Knox County

Lauren Youngblood, 2B, Jr., Monroe City

Riley Epperson, SS/C, Sr., Payson Seymour

Tadym Mason, SS, Sr., Knox County

Daytona Dooley, SS/OF, Sr., Illini West

Ali Bliss, OF, Sr., Illini West

Becca Scott, DP, Sr. Highland

Brooke Lawson, P, Jr., Illini West

McKenzie West, P, Sr., Monroe City

Tori Schieferdecker, P, Sr., Payson Seymour

Katie Hamlin, P/INF, Sr., Knox County

Addison Miller, P/SS, Sr. Unity

Lake Hugenberg, SS, Sr., Canton

Eryn Cornwell, P/SS, Fr., Notre Dame

 

Second team

Rachel Smith, C, Sr., Monroe City

Diane Mayes, 1B, Sr., South Shelby

Josie Zeiger, 2B, Sr., Hannibal

Lexi Arch, 3B, Sr., Palmyra

Allison Coonrod, SS, Sr. Liberty

Lauryn Hinthorne, OF, Sr., Payson Seymour

Madison Gilligan, OF, Jr., Notre Dame

Abbie Neally, P/OF, Jr., Quincy

Kailey Wall, OF, Soph., Notre Dame

Abbey Hultz, P/3B, Jr., Canton

Abby Jarvis, 1B/P, Soph., Canton

Lauren Haye, OF, Sr., Hannibal

Mady Wear, UT, Jr., Central

Jordan Walston, SS, Sr., Western

Isiabell Acklie, INF, Jr., Clark County

 

Honorable mention

QHS -- Kiley Espinoza, SS, Sr.; Ella Marks, C, Soph.

QND -- Lindsey Fischer, C, Fr.; Lexi Schaffer, P/OF, Soph.; Catherine Steinkamp, SS/C, Soph.; Kegan Wall, 3B, Sr.

Brown County -- Cortni Law, SS, Fr.; Karsyn Moorman, 1B, Jr.; Allison Prather, C, Soph.;

Central -- Libby Ippensen, 2B, Fr.; Kennady Marlow, SS/C, Jr.

Griggsville-Perry -- Kaitlynn Leenerts, SS, Jr.; Kaylee Spencer, INF, Fr.

Illini West -- Sydney Carlisle, C. Sr.; Paige Gutting, 2B/OF, Jr.; Katelyn Murphy, 1B, Sr.; Elizabeth Talley, P/OF, Sr.

Liberty -- Jenna Hahn, C Sr.; Kenzey Wagner, P, Sr.

Payson Seymour -- Cheyenne Burgess, 3B/P, Sr.; Kaylee Burgess, UT, Soph.; Jairyn Hinthorne, OF/C, Fr.; Kylie Simmons, 1B, Fr.

Pittsfield -- McKinley Jennings, OF, Sr.; Matti McCartney, SS, Fr.; Quinn Phillips, C, Jr.; Kameron Smithers, 3B, Sr.

Pleasant Hill -- Kaylee Smith, 1B. Sr.

Southeastern -- Abbey Owen, P/SS, Sr.

Unity -- Jamie Ellerman, P/SS, Sr.; Krista Schrader, 1B, Jr.

West Hancock -- Anna Walker, SS, Jr.

Hannibal -- Taylor Simms, 3B, Soph.

Canton -- Tegan Burbridge, UT, Soph.; Emilie Rieffer, OF, Sr.

Clark County -- Aubry Boulware, C, Sr.; Kiara Brunk, OF, Soph.; Abbey Ellison, INF, Sr.

Highland -- Taylor Bringer, 3B, Sr.; Addy Johnson, OF, Jr.; Lauren Merrell, P, Jr.;

Knox County -- McKayla Griffith, DP, Sr.; Kinsley Johnson, OF/P, Soph.; Savannah Mauck, 2B, Sr.; Riley Strange, C, Soph.;

Louisiana -- Autumn Castagna, UT, Sr.; Maria Gutierrez, P/INF, Sr.

Monroe City -- Skyler Kauble, SS, Sr.

Scotland County -- Katie Feeney, C, Jr.; Kaitlyn McGinn, P, Jr.